W ramach pracy na rzecz bibliotek publicznych powiatu wieluńskiego, 8 kwietnia 2013 r., w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, zorganizowano specjalistyczne szkolenie dla bibliotekarzy z zakresu opracowania zbiorów bibliotecznych w formacie MARC21. Spotkanie, które odbyło się dzięki współpracy z Konsorcjum Bibliotek „SOWA", skierowano dla bibliotekarzy rozpoczynających pracę oraz pracujących w systemie SOWA2/MARC21. Udział w nim wzięły 23 osoby.

Szkolenie prowadził pan Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przewodniczący Rady Konsorcjum Bibliotek – Użytkowników Zintegrowanych Systemów Zarządzania Biblioteką SOWA1 lub SOWA2/MARC21.

Szkolenie rozpoczęto od przedstawienia ogólnych zasad sporządzania rekordów bibliograficznych, m.in. omówienia stref oraz elementów opisu bibliograficznego druków zwartych oraz stosowanych w ich obrębie znaków umownych. Przedstawiono bieżące zmiany w związku z upraszczaniem gramatyki języka haseł przedmiotowych BN, a także sposoby wykorzystania Kartoteki Haseł Formalnych BN, której kopią zarządza system SOWA2/MARC21.

Część praktyczną szkolenia objęły ćwiczenia z zakresu opracowania wydawnictw jednotomowych prac autorskich oraz dokumentów dźwiękowych. Przedstawiono kryteria wyszukiwawcze protokołu z39.50 oraz metody wiązania miniatur skanów okładek książek z rekordami bibliograficznymi w systemie SOWA2/MARC21.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały do dalszego doskonalenia wiedzy z zakresu opracowania zbiorów bibliotecznych w formacie MARC21.