Kontrast

Godziny otwarcia: Wypożyczalnia pon - pt 9 - 17 (lipiec - sierpień 9 - 16), czytelnia pon - pt 9 - 16.

Wystawa „Strzelcy Kaniowscy w kampanii wrześniowej 1939”, otwarta dziś w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, składa się z plansz traktujących o historii 28 pułku Strzelców Kaniowskich i umundurowanej sylwetki żołnierza 31 pułku Strzelców Kaniowskich. W ramach wystawy zobaczyć można publikacje wydane przez Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” – książkę „Wrześniowe wspomnienia porucznika Zenona Janiaka”, którą wypożyczyć można w naszej bibliotece oraz zestaw okolicznościowych kart pocztowych wydanych przez Stowarzyszenie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego oraz Towarzystwem Przyjaciół Zduńskiej Woli. Na pocztówkach, przygotowanych z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i dla uczczenia pamięci o wszystkich polskich żołnierzach poległych w pierwszych dniach września 1939 r. na terenie województwa łódzkiego zaprezentowano wybrane jednostki Wojska Polskiego stacjonujące w garnizonie łódzkim. Pocztówki są nieodpłatne i dostępne dla naszych czytelników. Otwarcia ekspozycji dokonali członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy". Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym rekonstrukcji historycznej bitwy 36 pp Legii Akademickiej pod Kamionką.

galeria zdjęć

W bibliotece odbyło się uroczyste zakończenie wystawy malarstwa, której autorką jest młoda wielunianka, Maria Antonowska. Artystka spotkała się w galerii biblioteki z sympatykami swojej sztuki i opowiedziała zebranym o swojej pasji. Po krótkiej rozmowie goście zostali zaproszeni na słodko -owocowy poczęstunek w czytelni biblioteki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego sympatycznego wydarzenia.

galeria zdjęć

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką do naszej biblioteki dotarła wystawa pt. "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Wczoraj odbył się jej wernisaż, który połączony był z prelekcją autorów wystawy - Anny Kołacińskiej - Gałązki i Jacka Gałązki oraz wystąpieniem bohaterki wystawy - Pani Joanny Sobolewskiej - Pyz.

Po więcej zdjęć zapraszamy na naszą stronę na Facebooku.

Za nami finisaż wystawy „Prawdziwe życie” Elżbiety Wanat – Antonowskiej. Prace wieluńskiej artystki mogliśmy podziwiać w galerii biblioteki już od stycznia br., jednak wczorajsze uroczyste podsumowanie wystawy, stanowiło wyjątkową okoliczność do bliższego jej poznania. Tym samym zebrani mieli doskonałą okazję, by wysłuchać komentarza autorki, poznać jej inspiracje oraz dalsze plany i projekty artystyczne. Jak wskazuje już sam tytuł ekspozycji, tzw. „prawdziwe życie” to przewodni motyw i główny obręb zainteresowań artystki. Obrazy Elżbiety Wanat – Antonowskiej ukazują człowieka w sytuacjach, jakie niesie zwyczajna rzeczywistość, jednak obok prac przedstawiających różne sceny obyczajowe, malarka zaprezentowała również swoje prace przestrzenne. Są to różnej wielkości drewniane cegiełki, ozdobione pięknie wykaligrafowanymi cytatami z Biblii, która okazuje się być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Cegiełki doskonale obrazują też nieco inny, niż retrospektywne prace malarskie, obecny kierunek, w jakim podąża artystka i stanowią naturalne przejście od obrazów do słowa pisanego, które jest nośnikiem niezwykle ważnego i cennego przekazu. Jak mówi sama Elżbieta Wanat – Antonowska: „Moim pragnieniem jest, aby udostępnić odbiorcy moje - jako twórcy, ale też jako człowieka - widzenie rzeczywistości. W sposób jeszcze bardziej konkretny i bezpośredni.” Spotkanie poprowadził poeta i pisarz – Maciej Bieszczad, który dzieląc się wrażeniami o wystawie, swoją wypowiedź podsumował słowami: „Jedno jest pewne, w Wieluniu mieszka jeszcze jedna wspaniała artystka, nieprzeciętna i zarazem bardzo skromna”.

zdjęcia można zobaczyć tutaj

Nowości wydawnicze

nowosciWydawnicze3

facebook

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wydarzeniach, wystawach i nowościach wydawniczych, zapisz się do naszego newsleterra.