Za nami finisaż wystawy „Prawdziwe życie” Elżbiety Wanat – Antonowskiej. Prace wieluńskiej artystki mogliśmy podziwiać w galerii biblioteki już od stycznia br., jednak wczorajsze uroczyste podsumowanie wystawy, stanowiło wyjątkową okoliczność do bliższego jej poznania. Tym samym zebrani mieli doskonałą okazję, by wysłuchać komentarza autorki, poznać jej inspiracje oraz dalsze plany i projekty artystyczne. Jak wskazuje już sam tytuł ekspozycji, tzw. „prawdziwe życie” to przewodni motyw i główny obręb zainteresowań artystki. Obrazy Elżbiety Wanat – Antonowskiej ukazują człowieka w sytuacjach, jakie niesie zwyczajna rzeczywistość, jednak obok prac przedstawiających różne sceny obyczajowe, malarka zaprezentowała również swoje prace przestrzenne. Są to różnej wielkości drewniane cegiełki, ozdobione pięknie wykaligrafowanymi cytatami z Biblii, która okazuje się być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Cegiełki doskonale obrazują też nieco inny, niż retrospektywne prace malarskie, obecny kierunek, w jakim podąża artystka i stanowią naturalne przejście od obrazów do słowa pisanego, które jest nośnikiem niezwykle ważnego i cennego przekazu. Jak mówi sama Elżbieta Wanat – Antonowska: „Moim pragnieniem jest, aby udostępnić odbiorcy moje - jako twórcy, ale też jako człowieka - widzenie rzeczywistości. W sposób jeszcze bardziej konkretny i bezpośredni.” Spotkanie poprowadził poeta i pisarz – Maciej Bieszczad, który dzieląc się wrażeniami o wystawie, swoją wypowiedź podsumował słowami: „Jedno jest pewne, w Wieluniu mieszka jeszcze jedna wspaniała artystka, nieprzeciętna i zarazem bardzo skromna”.

zdjęcia można zobaczyć tutaj